Tacos på oxtunga
        
          Tunga är en lite bortglömd detalj idag – och det är synd tycker vi! Den är köttig och smakrik och om man tillreder den som i det här receptet så kommer man runt det som kanske avskräcker en del, nämligen utseendet!
         
        
        
        
        
          Gör så här
          
- Häll kokande vatten över chilifrukterna i en skål så att det precis täcker dem, låt stå under lock.
 - Skär bort huden på tungan och tärna ned köttet i kuber om ca 1-2 cm.
 - Bryn köttet runt om i smör eller olja i små omgångar i en stekpanna och flytta vartefter över till en gryta. Krydda med salt och spiskummin.
 - Hacka löken och vitlöken och stek mjuk på medelvärme i smör eller olja. Flytta över till grytan.
 - Slå i en skvätt vatten och skrapa loss allt smakrikt som fastnat i pannan och häll det i grytan. 
 - Riv eller mosa achiotepastan så den löser sig lätt i grytan.
 - Tillsätt krossad tomat, ölet och fyll upp om det behövs med vatten så det nästan täcker köttet.
 - Häll över vattnet från chilifrukterna i grytan, hacka chilin och tillsätt även den.
 - Låt sjuda under lock tills köttet är nästan helt färdigt. Ca 1,5-2 timmar.
 - Tag bort locket och låt spadet koka ihop och bli simmigt. Om köttet redan är helt mört och klart så lyft ur det med en hålslev medans du reducerar spadet – annars kan det bli mosigt.
 - Smaka av med salt och eventuellt mer spiskummin.
 - Servera i mjuka tacoskal med hackad rödlök, tomat, koriander, riven ost, gräddfil, såser och allt annat gott som hör fredagsmyset till!